o Action

Historia

Swoją historię firmy handlowej piszemy od początku lat 90-tych, czyli od czasów, kiedy w Polsce na skutek transformacji systemowej pojawił się wolny rynek. Jak wiele polskich firm IT z tamtego okresu, pierwsze kroki w biznesie stawialiśmy na giełdzie komputerowej w Warszawie. To była kolebka polskiej przedsiębiorczości i myśli technologicznej, która dała początek Action i wielu innym firmom rozpoznawalnym dziś nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Podążając za światowymi trendami na rynku i w modelu handlu (rozwój e-commerce), spółka jest dziś potężną grupą handlową z ofertą ponad 50 tysięcy produktów w różnorodnych kategoriach, które uwzględniają inne modele współpracy z partnerami biznesowymi i końcowymi.

2024

ACTION S.A. Centrum Dystrybucji E-commerce

Zgodnie z aktualizacją strategii GK ACTION S.A. to Centrum Dystrybucji E-commerce z modelem biznesowym opartym na rozwoju dwóch tradycyjnych rynków handlowych B2B i B2C w profesjonalny i wydajny handel w Internecie w myśl hasła: Zmieniamy handel w e-commerce. Tu więcej o nowej strategii.

2023

ACTION S.A. „Najbardziej efektywną firmą 2023”

ACTION S.A. otrzymało wyróżnienie w kategorii „Najbardziej efektywna firma 2023” trzeciej edycji programu „Dobra Firma”, którego organizatorem jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Celem projektu przeznaczonego dla sektora Małych, Średnich oraz Dużych Przedsiębiorstw jest wyróżnienie najprężniej działających firm w każdym z polskich województw.

2022

Koncentracja na nowych projektach w ofercie

Realizacja strategii Spółki opartej o rozwój kompetencji jako wielobranżowego dostawcy do e-commerce zaowocowała powstaniem nowych projektów, w tym m.in. poszerzeniem oferty i liczby klientów B2B i BC2 w segmencie Home and Living, a także zoologicznym i rozbudową działu Action Business Center o ofertę i doradztwo z zakresu elektromobilności.

2021

Rekordowe wyniki finansowe na 30-lecie istnienia firmy

W jubileuszowym roku ACTION S.A. osiągnął rekordowe wyniki finansowe dzięki dynamicznemu rozwojowi w obszarach: eksportu, wsparcia sprzedaży w segmencie produktów zaawansowanych, projektów e-commerce oraz marek własnych.

2020

Zatwierdzenie układu i zamknięcie postępowania sanacyjnego

W lutym 2020 r. Sąd ogłosił pozytywny wynik głosowania nad układem. Ze względu na pandemię, planowana na kwiecień 2020 r. rozprawa sądowa dotycząca zatwierdzenia układu została odwołana. W grudniu Spółka otrzymała prawomocne zatwierdzenie układu, które zakończyło ponad cztery lata sanacji w ACTION S.A.

2019

Pozytywne zakończenie negocjacji z wierzycielami. Wysyłka kart do głosowania

Spółka wypracowała układ optymalny dla wszystkich zainteresowanych. Następnie do wierzycieli przesłano karty do głosowania nad układem.

2018

Realizacja Planu Restrukturyzacyjnego ACTION S.A.

W celu zapewnienia ciągłości biznesowej i spłacenia układu, realizacja założeń z Planu Restrukturyzacyjnego ACTION S.A.

2017

Nowy model biznesowy ACTION S.A.

Efektem restrukturyzacji spółki jest nowa strategia Action, której głównymi filarami są najlepsza cena, dystrybucja z wartością dodaną oraz silne marki własne.

2016

Postępowanie sanacyjne i restrukturyzacja biznesu

W wyniku kumulacji niesprzyjających czynników zewnętrznych, spółka jest zmuszona złożyć wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Sąd przychyla się do wniosku spółki, która tym samym od 1 sierpnia 2016 r. znajduje się pod parasolem ochronnym sanacji (jednego z postępowań restrukturyzacyjnych).

2015

Actionmed i Active&Food

W ramach dywersyfikacji działalności Grupy Kapitałowej ACTION, uruchomione zostają dwa nowe projekty: Actionmed – spółka zajmująca się dystrybucją rozwiązań IT dla medycyny oraz Active&Food – eksport polskiej żywności do Chin.

2014

Action Europe GmbH.

Action zwiększa swoje zaangażowanie w Devil GmbH, stając się jego jedynym właścicielem. Aby podkreślić kierunek zmian w Devil, spółka zmienia nazwę na Action Europe GmbH.

2013

Niemiecki oddział Action

W ramach ekspansji zagranicznej, spółka rozpoczyna działalność na niemieckim rynku dystrybucji IT, przejmując część aktywów niemieckiego dystrybutora Devil A.G.

2013

Activejet Team

Activejet zostaje sponsorem tytularnym profesjonalnej grupy kolarskiej. W sezonie 2014 grupa Activejet Team startuje w ponad 40 wyścigach kolarskich.

2012

Miliard dolarów przychodów

Dzięki trafnym decyzjom biznesowym, takim jak finalizacja umów dystrybucyjnych z telekomami i rozszerzenie oferty o nowe grupy produktowe, przychody GK ACTION osiągają rekordowy poziom miliarda dolarów amerykańskich.

2012

Activejet sponsorem Legii Warszawa

Marka własna Action – Activejet – obejmuje tytuł sponsora głównego klubu piłkarskiego Legia Warszawa.

2011

Nowa marka własna – Actis

Action wprowadza na rynek materiałów alternatywnych do drukowania markę Actis, dedykowaną przetargom i szerokiej dystrybucji. To kolejny krok w stronę umacniania pozycji lidera na polskim rynku materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

2010

Serwery Actina w CERN

ACTION S.A. wygrywa przetarg o wartości 13,8 mln zł na dostawę serwerów marki własnej do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie (CERN). Dostarczenie serwerów Actina Solar do CERN jest największym wdrożeniem tego typu przeprowadzonym przez polską firmę.

2010

Rozwój portalu gram.pl i sieci sklepów Sferis

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku, Action otwiera projekty e-commerce. Powstaje gram.pl – portal internetowy i sklep dla graczy. Równolegle spółka stawia na silny rozwój Sferisu.

2009

Centrum logistyczne z nowym magazynem

Zakończenie procesu rozbudowy centrum logistycznego w Zamieniu – jednego z najnowocześniejszych w Europie. Przy zachowaniu tego samego poziomu zatrudnienia, maksymalna wydajność nowego magazynu Spółki zwiększa się trzykrotnie, z obsługi 15 tysięcy paczek do 45 tysięcy dziennie. Wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań logistycznych. Teraz spółki z GK ACTION mają do dyspozycji ponad 25 tysięcy m kw. powierzchni magazynowej.

2007

Sferis w GK Action

W skład Grupy wchodzi spółka Sferis – sieć sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy oferujący urządzenia IT i RTV/AGD.

2006

Debiut giełdowy

Action debiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej debiut „Gazeta Giełdy Parkiet” uznaje za najlepszy w danym roku.

2004

Otwarcie centrum biurowo-dystrybucyjnego w Zamieniu i wdrożenie systemu zamówień on-line

Dynamiczny rozwój firmy staje się impulsem do podjęcia decyzji o budowie nowej siedziby ACTION w podwarszawskim Zamieniu. Równolegle wdrożony zostaje automatyczny system zamówień on-line.

2003, 2004

„Postać Roku IT” dla Piotra Bielińskiego, prezesa zarządu Action

Prezes Piotr Bieliński otrzymuje wyróżnienie „Postać Roku IT” dwa lata z rzędu. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest osobom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w prowadzeniu firmy z branży IT, wprowadzającym nowe idee i projekty oraz stosującym zasady fair play w biznesie.

2001/2002

Marki własne dołączają do oferty Action

Action wprowadza do swojej oferty wysokomarżowe marki własne: Activejet (materiały eksploatacyjne do drukarek) oraz Actina (serwery, komputery). Obie marki cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, zdobywając kolejne nagrody potwierdzające ich najwyższą jakość w swoich kategoriach (m.in. Laur Klienta, Jakość Roku).

1996

Pierwszy miliard zł przychodów

W ciągu pięciu lat z małej spółki ACTION staje się podmiotem z obrotem w wysokości miliarda złotych. To jeden z przełomowych momentów, który przybliżył spółkę do osiągnięcia postawionego jeszcze na początku lat 90. celu – zostać graczem numer jeden na rynku.

1991

Powstanie ACTION

Piotr Bieliński, prezes zarządu i główny założyciel firmy, przygodę z biznesem rozpoczyna w latach 90. od sprzedaży oprogramowania do komputerów Amiga. Pierwsze sukcesy i ogromne zaufanie otoczenia biznesowego pozwoliły chwilę potem powołać do życia spółkę o nazwie ACTION. Dzięki silnej determinacji wielu osób zaangażowanych w rozwój firmy, oferta staje się coraz bogatsza m.in. w takie produkty jak peryferia komputerowe.

Nasze marki i projekty